Kendinizi Muayene Edin

1- Uzak görme ölçümü: Sağlıklı olarak ancak hekim muayene odasında yapılabilir. 

2- Yakın görme ölçümü

a- Harf okuma

b- Yazı okuma

c- Okuma yazması olmayanlarda görme

d- Çocuklarda görme

e-Renk görme

f-Müzisyenlerde veya Kağıt oyanayanlarda görme

 

 


1- Uzak görme ölçümü: Sağlıklı olarak ancak hekim muayene odasında yapılabilir. 

2- Yakın görme ölçümü:

a- Harf okuma: Aşağıdaki harflere 40cm mesafeden, varsa yakın gözlüğünüz ile ve her bir gözünüz ile tek tek bakınız. İkinci çizginin işaret ettiği yerdeki harfleri  okuyamıyorsanız bir göz hekimine görünmenizde yarar var demektir.

  Sayfa Başına Dön >

b- Yazı okuma: Aşağıdaki yazılara 40cm mesafeden, varsa yakın gözlüğünüz ile ve her bir gözünüz ile tek tek bakınız. En üstteki sıradaki yazıları okuyamıyorsanız bir göz hekimine görünmenizde yarar var demektir. 

Sayfa Başına Dön >

c- Okuma yazması olmayanlarda görme: Aşağıda bulunan “E” harfleri gösterilerek harfin ne yöne doğru dönük durduğu sorulur.

Sayfa Başına Dön >

d- Çocuklarda görme: Çocuklarda görme ölçümü çocukların bu tip muayeneler uyumu zor olduğu için uzmanlık ve deneyim isteyen bir muayenedir.  Konuşabilen çocuklar için hazırlanmış olan testlerin evde muayeneye gelmeden önce çocuğa öğretilmesi her zaman muayenenin sağlıklı olması açısından çok yararlıdır. Ayrıca muayene sırasında gözlerin tek tek muayene olacağını çocuğa anlatmak, muayene sırasında korkmamasını sağlar.

 

   1. Konuşma çağı öncesi çocuklara uzman hekimler tarafından özel testler uygulanır.
   2. Konuşabilen çocuklarda şu yöntemlerden biri kullanılabilir:
    i- Aşağıdaki resimler veya benzerleri gösterilerek ne olduğunu tanımaları veya başka bir kart üzerinde hazırlanmış benzerini bulmaları istenir. 
   3. ii-Aşağıda bulunan “E” harfleri gösterilerek harfin ne yöne doğru dönük durduğu sorulur.  

     

Sayfa Başına Dön >

e-Renk görme: Aşağıdaki resimlerde iki gözünüzle beraber baktığınızda ne görüyorsunuz? Sırasıyla 8, 15, 26, 42 sayıları ise renk görmeniz normal demektir. Okuma yazması olmayanlarda veya çocuklarda en son resimdeki çizginin üzerinden parmağını sürerek takip etmesi istenir. Kliniklerde renk görme muayenesi  için bu testlerin daha ayrıntılı olanları kullanılır.

Sayfa Başına Dön >

f-Müzisyenlerde veya Kağıt oynayanlarda görme: Mesleki veya kişisel merak nedeniyle yakın okuma mesafesinden (40cm) daha uzak mesafedeki şekilleri net görmesi gerekenlerde bu tip şekiller gösterilerek muayene yapılır.  Bu şekillere mesleğinizi veya kişisel merakınızı icra ederken elinizdekini görmeniz gereken mesafeden (40-75cm) yine önce bir gözle sonra diğer gözle bakın. Eğer net göremiyorsanız bu mesafeye uygun gözlük  edinmek için uzman bir hekime başvurmanız yerinde olur.  Aynı durum bilgisayar kullananlarda da geçerlidir.  

Sayfa Başına Dön >